Школа без нікотину та тютюну/ No smoking friendly. Дякую, що не курите! Інформація для ознайомлення!
Яка шкода від електронної сигарети?
Куріння цигарок, вживання нікотину, смол є одним з ключових чинників розвитку майже всіх захворювань, зокрема раку.
«Сигарети – це продукти згоряння. Тютюновий дим містить сім тисяч хімічних елементів, з яких 250 є токсичними, а 70 спричиняють онкозахворювання, тобто є канцерогенами», – каже медикиня.
Вплив нікотину, який міститься в сигаретах, великий. У димі багато чадного газу, і через те, що органи й системи організму не отримують кисню, може виникнути спазм судин та гіпоксія, тобто кисневе голодування мозку. В дитини, яка уперше пробує курити, може бути запаморочення, шум у голові чи біль, тремор рук, підвищення артеріального тиску і серцебиття. Згодом, якщо не позбутися цієї згубної звички, починається звикання – фізична й психологічна залежність. Симптомів стає щораз менше, і дитина думає, що вона крута і стильна.
Як уже мовилося, цигарки містять нікотин і смоли, а ще ароматичний вуглеводень бензопірен, який може спричиняти рак.
«Від сигаретного диму страждають усі системи організму, насамперед нервова, дихальна, ендокринна і навіть статева, мозок і серце. У курців частіше можуть виникати інфаркти, непліддя. Смоли, осідаючи в легенях, провокують гострі запальні процеси, бронхіти, рак легенів або інших органів», – пояснює співрозмовниця.
Ще кілька років тому, коли електронні сигарети не були такі популярні, мода на куріння серед дітей та підлітків дещо минула. Проте зараз куріння знову стало популярним. Чимало малолітніх курців піддаються маніпулюванню тютюнових компаній, що електронні сигарети нешкідливі й не викликають залежність.
«Проблема з курінням була завжди, але з початком виробництва електронних сигарет почало курити багато молодих людей, навіть дітей. Вони не мають запаху, приємні на смак, тож їх розповсюдження є стрімким. Проте не варто думати, що ці замінники цигарок нешкідливі. Наприклад, у тому ж кальяні менше нікотину та смол, але в 25 разів більше чадного газу. Тому гіпоксія може виникнути ще швидше. А що стосується електронних сигарет, то вони не мають продуктів згоряння, але в них є курильна рідина, ароматизатори, гліцерин, які нагріваються і утворюють пар. Це все провокує швидке настання залежності й водночас подразнює дихальні шляхи: при вдиханні відбувається їх звуження,організм не отримує достатньо кисню і виникає та ж гіпоксія. А через спазм судин у людини, особливо молодої, підлітка, коли організм тільки формується, може настати й раптова смерть», – пояснює спеціалістка з охорони материнства і дитинства.
Щоби діти і підлітки не стали залежними від сигарет, у тому числі електронних, потрібен приклад батьків, які мають відмовитися від куріння. Також треба провадити потужну соціальну й просвітницьку роботу в закладах освіти.
«Курити електронні сигарети в громадських місцях у нас вже заборонено нарівні з сигаретами і кальяном. Але варто проводити й інформаційну роботу, частіше розповідати про наслідки їх шкідливого впливу, тоді діти матимуть більше шансів ніколи не потрапити в залежність від тютюну та нікотину», – вважає вона.
Школа без нікотину та тютюну
В Україні 15% дітей у віці 13 – 15 років щодня курять сигарети, трохи більше ніж 18% – е-сигарети. Чи не щодня тютюнова індустрія залучає до куріння майже 200 українських дітей.
11 липня 2022 року Законом України запроваджуються додаткові правила щодо захисту бездимного середовища, зокрема заборонено куріння, вживання та використання:
пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння;
трав’яних виробів для куріння;предметів, пов’язаних з їх вживанням;тютюнових виробів;кальянів ,електронних сигарет.
Куріння електронних пристроїв для нагрівання тютюну стає заборонено на рівні з сигаретами, кальянами та е-сигаретами у визначених Законом громадських місцях.
Небезпечні вони тим, що сприяють склерозу альвеол, через що порушується дихальна функція легень та розвиваються хронічні захворювання легеневої тканини. Електронні сигарети містять ще й акролеїн – сполуку, що утворюється при нагріванні гліцерину. Акролеїн може спровокувати астму та хронічні захворювання легень.
У нашій школі проводиться просвітницька робота з учнями 1-11 класів "Про шкідливість споживання тютюнових виробів":години спілкування ,диспути та опитування серед учасників освітнього процесу"Яка шкода від куріння?".